Przez 20 lat w Biurze Nasiennictwa Leśnego zarejestrowaliśmy ponad 54 tysięcy obiektów nasiennych (leśny materiał podstawowy), wydaliśmy prawie 75 tysięcy świadectw pochodzenia leśnego materiału rozmnożeniowego (lmr), wpisaliśmy do rejestru dostawców lmr ponad 600 firm. Rejestracja obiektów nasiennych, wydawanie świadectw pochodzenia lmr lub wpis do rejestru dostawców lmr, odbywają się w trybie decyzji administracyjnej. Rocznie w BNL wydajemy ok. 6,5 tysięcy decyzji administracyjnych oraz ok. 3 tysięcy świadectw pochodzenia.
Do ważnych zadań Biura Nasiennictwa Leśnego należy również kontrola obiektów nasiennych, dostawców lmr, procesu pozyskania lmr oraz regionalizacji nasiennej. W tym celu rocznie odwiedzamy ok. 100 producentów/dostawców lmr z obszaru całej Polski. Obecnie zarejestrowanych jest ponad 27 tysięcy obiektów nasiennych, co narzuca obowiązek kontroli ok. 5,5 tysięcy obiektów nasiennych rocznie.
Do naszych zadań należy również współpraca z jednostkami z innych państw członkowskich UE, realizującymi, podobnie jak my, zalecenia dyrektywy Rady 1999/105/WE w sprawie obrotu leśnym materiałem rozmnożeniowym.
Z okazji tegorocznego jubileuszu serdecznie dziękujemy wszystkim naszym Kontrahentom za współpracę, zaangażowanie oraz za cierpliwość i zrozumienie dla BNL. Chcemy się cały czas rozwijać, a naszym celem jest zarówno dbałość o środowisko naturalne, jak i komfort naszych Kontrahentów w dopełnianiu obowiązków formalnych.
Tekst: Katarzyna Jaskulska